Dopasowanie długości popręgu

W odpowiedzi na zadane przez jedną z naszych czytelniczek pytanie o to, jakiej długości popręg wybrać, proponuję zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • długość popręgu jest uzależniona nie tyle od wzrostu, co od obwodu klatki piersiowej konia.

Dla jednego konia o wzroście 170 cm, wąskiej klatce piersiowej i szczupłej budowie ciała, odpowiedni będzie popręg 60 cm, dla drugiego konia o wzroście 170 cm, o szerokiej, “okrągłej” klatce piersiowej wybierzemy raczej popręg długości 70 cm.

  • długość popręgu uzależnimy także od budowy anatomicznej kończyn konia, m.in. położenia stawów łokciowych w stosunku do klatki piersiowej.

Sprzączki popręgu nigdy nie powinny przeszkadzać koniowi w swobodnej pracy przednich kończyn – umieszczone zbyt nisko mogą podczas każdego kroku uwierać lub ocierać bardzo delikatną skórę w okolicy stawu łokciowego.

Sprzączki popręgu wypadają dość nisko – upewnijmy się, że nie przeszkadzają koniowi w ruchu.

Tutaj popręg dłuższy o 15 cm – sprzączki wypadają w “bezpiecznej” odległości od stawu łokciowego.

  • długość popręgu powinna być także dopasowana do długości przystuł naszego siodła – zdarza się, że przystuły są za krótkie w stosunku do długości popręgu i niemożliwe jest umieszczenie ich końcówek w szlufkach popręgu. Odstające na boki końcówki przystuł wyglądają paskudnie i nieelegancko! Takie “ozdoby” nigdzie nie wyglądają dobrze, a w ujeżdżeniu w szczególności!

W tym popręgu szlufki do przystuł są mocno oddalone od sprzączek – potrzeba długich przystuł, które udałoby się schować w szlufki.

Tutaj szlufki są już bliżej sprzączek, jednak przystuły są wciąż za krótkie, żeby je w nich umieścić.

  •  planując zakup popręgu, dobrze jest uwzględnić, czy będzie miał on gumy, jeżeli tak, to czy tylko z jednej strony, czy z obu – kupując popręg bez gum wybierzmy o 5 cm krótszy.

W sklepach jeździeckich możemy wybrać spośród długości popręgów ujeżdżeniowych od 40 cm (pony) do 80 cm (x-full). Większość firm oferuje popręgi różniące się długością o 5 cm, ale zdarzają się też popręgi różniące się długością o 10 cm.  U producentów wyrobów rymarskich na pewno uda nam się zamówić również długość niestandardową.

Odbiegając od tematu doboru długości popręgu, warto wziąć pod uwagę, że popręg jest jednym z bardziej “inwazyjnych” elementów rzędu dla konia. Jest sporo koni bardzo wrażliwych na jakość popręgu: miękkość, materiał wykonania, anatomiczny krój, obecność gum. Sama mam dwa takie konie, z których jeden to prawdziwa “księżniczka na ziarnku grochu” i ze wszystkich testowanych popręgów, pomimo mojego upodobania do popręgów skórzanych, wybrał miękki popręg z neoprenu z mocnymi (tylko lekko rozciągliwymi) gumami po obu stronach. Nigdy nie ignorujmy objawów niepokoju u konia, któremu właśnie dopinamy popręg. Są też konie, które bardzo łatwo się obcierają (jeżeli macie takiego konia – sprawdźcie koniecznie, czy to nie sprzączki popręgu są przyczyną otarć!), dla tych koni najlepiej sprawdzają się miękkie popręgi obszyte grubym, naturalnym futrem.

Tak czy owak – na popręgu nie należy oszczędzać, im lepszy i wyższej jakości popręg, tym większy komfort pracy naszego konia.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Close Menu