Jak poradzić sobie z nieudanym treningiem?

Jak poradzić sobie z nieudanym treningiem?

Każdy z nas miewa takie dni, kiedy zastanawia się, czy wybrał odpowiednią dyscyplinę sportu i czy jednak nie powinno być to wioślarstwo lub na przykład szachy.

Nieudane treningi zdarzają się każdemu, niezależnie od poziomu przybierają rozmaitą postać  i skalę niepowodzenia. Być może twój koń postanowił podróżować z głową między chmurami za nic nie dając się przekonać, że wygodniej dla wszystkich będzie z nosem w pionie. A może tobie nie udało się spakować swoich emocji do pudełka i zostawić go w domu przed wyjściem do stajni i niestety kilka razy zupełnie niepotrzebnie  cię „poniosło”.  Lub też od kilku miesięcy utknąłeś ze swoim koniem na tym samym poziomie, pracujesz i pracujesz, a postępu nie widać. W każdym z tych przypadków i w wielu innych, efekt jest taki sam – czujesz się fatalnie. Myślisz, że do niczego się nie nadajesz, że jazda konna jest dla ciebie za trudna,  a może nawet powinieneś sprzedać konia wraz z rzędem i smaczkami. Twoje załamanie jest zupełnie normalne i zrozumiałe. Poniżej kilka sposobów radzenia sobie z takimi sytuacjami:

trening ujezdzeniowy Poznan

  • Trzymaj w głowie pozytywny obraz.

Mamy tendencję do zapamiętywania negatywnych zdarzeń, zamiast tych pozytywnych. Jest to w pewnym sensie uzasadnione – zauważając i zapamiętując nasze błędy uczymy się. W tym przypadku jednak staraj się zmienić mechanizm. Przywołaj w pamięci najlepszy trening, jaki ostatnio miałeś. Nieważne, czy było to tydzień, czy 3 miesiące temu. Przypomnij sobie, jakie to było uczucie, kiedy koń wspaniale pracował, pełen energii, skupienia i w rozluźnieniu, tobie fantastycznie się siedziało, a między wami panowała idealna harmonia. Niech ten obraz będzie dla ciebie zastrzykiem pozytywnej energii i wiary w siebie.

  • Traktuj siebie pozytywnie i fair.

Nie wmawiaj sobie, że to twoja wina, że jesteś do niczego. Nie chciałbyś słyszeć tego od kogoś innego, więc nie mów tak sam do siebie. Zamiast tego znajdź coś w swojej jeździe, z czego możesz być dumny. Niech to będzie cokolwiek – że jesteś wytrwały i się nie poddajesz, lub że właśnie wiedziałeś, kiedy przerwać nieudane ćwiczenie i zastąpić je innym, łatwiejszym. Pochwal siebie za to! I bądź dla siebie dobry.

Postaraj się obiektywnie przeanalizować zaistniałą sytuację.  Żeby nie dać złemu nastrojowi ogarnąć twojego umysłu i żeby uniknąć wniosków „nie mogę”, ”to jest dla mnie za trudne”,  przeprowadź analizę w trzeciej osobie,  tzn.  „Ewa siedzi za ciężko w siodle, przez co koń usztywnia grzbiet i odmawia ruchu naprzód.  Powinna przenieść więcej ciężaru na strzemiona i siadać siodło lżej. Powinna skrócić nieco strzemiona”.

  • Porozmawiaj z innymi.

Porozmawiaj o swoim problemie z innymi jeźdźcami – albo z koleżanką ze stajni, a jeżeli nie masz nikogo takiego – dołącz się do dyskusji na jeździeckim forum. Świadomość, że inni również miewają masę problemów, ze sobą, swoim ciałem, dosiadem, z niedoskonałościami swoich koni – na pewno pomoże ci poczuć się lepiej.

  • Zmień coś w treningu.

Po obiektywnym, pozytywnym przeanalizowaniu sytuacji i popełnionych błędów (najlepiej wspólnie z trenerem) prawdopodobnie dojdziesz do wniosku, że trzeba coś zmienić. Robiąc stale to samo nie oczekuj odmiennych efektów.  Jeżeli głównym problemem jest dosiad – zapisz się na siłownię lub inny rodzaj aktywności aby wzmocnić mięśnie potrzebne do utrzymania prawidłowej sylwetki w siodle, wykup sobie lonżę dosiadową. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że koń może być znudzony czy przemęczony – jedź w teren, popracuj na lonży / z ziemi, poćwicz cavaletti lub małe  skoki.  Bądź kreatywny i miej otwarty umysł, nie bój się poprosić  trenera o pomoc. Przede wszystkim natomiast zmień nastawienie – przecież robisz to, co kochasz, nie pozwól więc, aby było to źródłem frustracji.

Uśmiechnij się – zanim się obejrzysz, znów nadejdzie czas dobrych treningów i udanych lekcji – czego tobie i twojemu koniowi bardzo mocno życzę 🙂

smile-dressage-dreams

Częściowo na podstawie: “Five Techniques For Coping With Bad Rides” – Bonnie Walker

Dodaj komentarz