Odc. 7: Ustępowanie od zewnętrznej i wewnętrznej łydki w kłusie

Odc. 7: Ustępowanie od zewnętrznej i wewnętrznej łydki w kłusie

Siódmy odcinek “Colours of Dressage”, tym razem znów coś troszkę łatwiejszego: ustępowanie od zewnętrznej (w stosunku do czworoboku), a potem od wewnętrznej łydki w kłusie. Bardzo fajne ćwiczenie wyrabiające równowagę, reakcję konia na pomoce, wyprostowanie. Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • w ustępowaniu od łydki, łydkę, od której koń ustępuje w bok, nazywamy wewnętrzną (w stosunku do ustępowania od łydki); na czworoboku natomiast – wewnętrzna łydka to ta od wewnątrz czworoboku, a zewnętrzna, to ta od ściany. W tytule filmu łydka wewnętrzna i zewnętrzna odnosi się do czworoboku. We wskazówkach wykonania natomiast łydka wewnętrzna to ta, od której koń ustępuje (czyli wewnętrzna w stosunku do ustępowania od łydki). Mam nadzieję, że za bardzo nie namotałam 😉
  • pamiętaj, aby przed rozpoczęciem ustępowania od łydki zmienić nogę, na którą anglezujesz, na wewnętrzną w stosunku o ustępowania od łydki. Czyli w naszym ćwiczeniu przedstawionym na filmie, poruszając się kłusem w lewo, zmieniamy nogę 2 razy: po zakończeniu narożnika w F: z lewej (wewnętrznej w stosunku do kierunku ruchu) na prawą (wewnętrznej w stosunku do ustępowania od łydki), w X lub na linii ćwiartkowej, w momencie przekładania pomocy: z prawej na lewą, czyli nową wewnętrzną w stosunku do ustępowania od łydki. Dalej, w M, pozostajemy w kłusie anglezowanym na lewą (wewnętrzną w stosunku do kierunku ruchu) nogi.

I choć niektórzy zapewne nie zmienialiby tyle razy nogi do anglezowania, moim zdaniem, zmieniając ją, pomagamy koniowi przygotować się do ustępowania od nowej wewnętrznej łydki, a także jest to pomocne przy nieco bardziej zaawansowanych przejściach np. ustępowanie od łydki –> ciąg (będzie o tym mowa w kolejnych odcinkach).

  • staramy się utrzymać całego konia, a przede wszystkim jego głowę i szyję w wyprostowaniu (na filmiku widać trochę za duże ustawienie głowy w prawo przy ustępowaniu od prawej łydki).
  • początkowo wykonujemy łagodniejsze ustępowanie, do linii ćwiartkowej i z powrotem, a wraz z postępem treningu – do X i z powrotem.

Krótki opis czym jest cykl „Colours of Dressage” oraz przedstawienie jego głównych bohaterów: w opisie pod filmem na Youtube albo TUTAJ

 

 

Dodaj komentarz