Lonżowanie koni cz. III – ćwiczenia na lonży

Kiedy nasz koń opanuje umiejętność poruszania się w trzech chodach na lonży oraz przejść pomiędzy nimi na naszą komendę, możemy wzbogacić trening o bardzo wiele ćwiczeń i zadań dla naszego wierzchowca. Zaproponuję kilka z nich:

1. Pomniejszanie i powiększanie koła

Doskonałe ćwiczenie, które – prawidłowo wykonywanie – doskonale wyrabia giętkość oraz siłę konia.

Pierwszy krok to nauka wykonywania tego ćwiczenia w stępie. Po jego opanowaniu – w kłusie i w galopie, na obydwie strony.

Jak wykonać?

Stopniowo nabieramy lonżę, aby koń po spirali, stopniowo pomniejszał koło, nie zapominając o aktywnym ruchu do przodu (tylko wtedy to ćwiczenie ma sens), utrzymujemy konia na wolcie ok. 1-2 okrążenia, po czym również stopniowo, po spirali, oddalamy konia z powrotem na duże koło. Powtarzamy ok. 3-4 razy na każdą stronę.

2. Wydłużanie i skracanie wykroku

Doskonałe ćwiczenie sprawdzające reakcję konia na nasze pomoce popędzające, przy okazji dobra okazja do obserwacji wykroku naszego konia z ziemi.

Jak wykonać?

Najlepiej zacząć w stępie, następnie w kłusie i w galopie.

Przy użyciu standardowych pomocy popędzających zwiększamy energię poruszania się konia i wydłużamy jego wykrok, pilnując, aby chód pozostał regularny, a koń nie zwiększał częstotliwości kroków, tylko je faktycznie wydłużał. W zależności od stopnia wyszkolenia konia utrzymujemy wydłużenie albo przez kilka kroków, albo np. przez całe okrążenie. Następnie za pomocą sygnałów zwalniających konia (głos, opuszczony bat, obniżony poziom energii) powodujemy skrócenie wykroku.

konie5

3. Przemieszczanie koła

Dobre sprawdzenie reakcji konia na nasze pomoce oraz jego ustawienie na nasze pomoce (a nie bieganie na pamięć w kółko).

Jak wykonać?

Podczas lonżowania po większym placu, powoli przesuwamy się z naszym kołem w różne miejsca, pilnując regularnego ruchu do przodu i stałego kontaktu z pyskiem konia.  Pilnujemy, żeby nie wykonywać gwałtownych, zaskakujących konia ruchów ręką oraz żeby lonża nie zawisała.

4. Praca na cavaletti

Doskonałe uzupełnienie pracy na lonży. Drągi lub cavaletti ustawiamy na optymalne dla naszego konia odległości na stęp, kłus i galop, układamy je “promieniście” na kole.

Jak wykonać?

Jeżeli nasz wierzchowiec nie zna jeszcze pracy na drągach, rozpoczynamy naukę od przechodzenia pojedynczego drąga w stepie, następnie dokładamy ich coraz więcej, po czym postępujemy tak samo w kłusie i w galopie.  Na dalszym etapie treningu drągi na ziemi zastępujemy uniesionymi wyżej cavaletti.

Jak urozmaicić  pracę na drągach na lonży? Np. łącząc pokonywanie drągów  z ćwiczeniem nr 1 lub 2, lub też na jednym okrążeniu ustawić dragi na kłus, a po przeciwnej stronie na galop (pod warunkiem, ze nasz koń doskonale reaguje na pomoce do przejść pomiędzy tymi chodami).

lonzowanie-cavaletti-dressgedreamspoznan

  1. Nieduże przeszkody na lonży

Dobra okazja do pracy nad prawidłowym tempem najazdu (np. w przypadku zbyt “wyrywających się” do przodu koni) lub nad miejscem odbicia się do skoku.

Jak wykonać?

Najlepiej na zamkniętym lonżowniku ustawiamy niedużą przeszkodę (stacjonatę lub krzyżak), w razie konieczności – ze wskazówką lub odkosami. Aby uniknąć zahaczenia się lonży o stojak, dobrze jest wewnętrzny stojak zastąpić np. beczką.

Pamiętajmy do ćwiczeń na przeszkodach odpiąć lub wydłużyć wodze pomocnicze oraz oczywiście o odpowiedniej rozgrzewce przed skokami.

 

Mam nadzieję, że zaproponowane ćwiczenia przydadzą się pomocne, a Wasza praca z rumakami owocna i skuteczna 🙂 Powodzenia!

 

Zobacz także:

Kurs Podstawy prawidłowego  lonżowania koni” Poznań, Wielkopolska

lonzowanie-dressage-dreams-poznan-9

Dodaj komentarz